Vinkkejä Outlookin ja Teamsin käyttäjille 3/3

Vinkkejä Outlookin ja Teamsin käyttäjille 3/3

Onko sinulla ollut koskaan tarve lähettää sama sähköpostiviesti useammalle vastaanottajalle siten, että jokainen viesti lähtee erikseen, omana viestinään vastaanottajalle? Tähänkin löytyy Outlookista ja Wordista ratkaisu. Tämä voi tulla tarpeeseen tilanteissa, joissa vastaanottajien ei ole tarkoitus nähdä kenelle muille viesti lähtenyt tai ei haluta käyttää piilokopio-ominaisuutta.

Yksinkertaisimmillaan homma menee näin:

Avaa Word ➡️ Postitukset ➡️ Aloita yhdistäminen ➡️Sähköpostiviestit ➡️ Kirjoita viesti, jonka haluat lähettää ➡️Valitse vastaanottajat ➡️Viimeistele yhdistäminen ➡️ Lähetä sähköpostiviestit

Tämä voi ensimmäisellä kerralla vaikuttaa vaikeaselkoiselta, mutta toiminto on loppujen lopuksi hyvin yksinkertainen.

graphical user interface, application, Word
juhhuusk